Orhan Kemal: Az Şiirden Uz Öykülere Leave a comment

📌 Orhan Kemal, “Baba Evi” adlı romanında kendi çocukluğunu anlatır. Avukat olan babası muhalifliğinden dolayı kurmuş olduğu parti ve gazetesi kapatıldığı için Beyrut’a gider ve bir süre sonra ailesini de yanına aldırır. O yıllarda zorunlu olarak yurdundan ayrılıp dilini dahi bilmediği bir ülkeye gitmek Orhan Kemal’i çok etkiler, çocuk kalbiyle özlemini çektiği Adana’yı, arkadaşlarını, oyunlarını, semtlerini; romanlarında, öykülerinde hatta şiirlerinde anlatır.
.
“Elveda mavi gökler, elveda şeker kamışçıları, elveda çikolatacılar, futbol arkadaşlarım, tozlu arsalar elveda. (…) Elveda Cin Memet! Kediler, tozlu köpekler, serçe kuşları, yarasalar, Ulu Cami, Saathane, Siptilli Pazarı… Hepinize elveda…(…) İçimde gittikçe büyüyen bir sızı Kafamda Cin Memet, Cin Memet’lerin cumbalı, pembe evleri, maçlar yaptığımız tozlu arsalar, kerusa denen faytonlar…”
.
🖊 Emel Seçkin, kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 20. sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 20 sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-20-sayi/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon