Alman Enerji Santrali: Kraftwerk Leave a comment

📌 Almanya, acı vatan…
Bir işçi ailesinin ferdi olarak 70’lerden 80’lerin ortasına kadar Almanya’da küçücük bir kasabada, musmutlu bir çocukluk geçirdim. Benimkisi bir acı vatan örneği değildi. Müzik, özellikle pop müzik giderek futbol ve arkadaşlarımın yanı sıra tüm dünyam olmaya başlamıştı. Harçlıklarımı birçok akranım gibi; plak, kaset ve yazılı müzik neşriyatına yatırıyor, radyo başında kasetler doldurup TV ve videoda 80’li yılların o bahşettiği ışıltılı dünyayı teneffüs ediyordum. Daha bilinçli bir müzik dinleyicisine doğru evrildiğimi anlıyordum.
.
Önemli bir ayrıcalıktı Almanya’da olmak. Her şeye kaynağından ve öncelikli erişim hakkı.
.
📌 İlk Kraftwerk Şarkım: Das Model…
1978’e gelindiğinde ilk Kraftwerk şarkımı dinledim: “Das Model” Büyülenmiştim. Bütün şu distopik ve robotumsu konseptten dolayı olsa gerek, Kraftwerk’in sıra dışı duruşu, üyelerin tek tip giyimi, bir konsept çerçevesinde müziğe bakışları ve olağanüstü elektronik soundları beni ziyadesiyle heyecanlandırmıştı. Yarattıkları o insan-robot karışımı enerji, dönemin flaş enstrümanı synthesizer ile birbirini kusursuz biçimde tamamlıyorlardı.
.
“Alman Enerji Santrali: Kraftwerk”
.
🖊 Aykut Öger, kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 23. sayısında sizler için yazdı…
.

📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’a www.arkaplansanat.com web sitemiz ile aşağıdaki satış noktalarından ulaşabilirsiniz.
.
👉 Arka Plan Sanat satış noktaları;
– Adana/Mersin Groseri
– Adana Gar Kiosk Büfe
– Online satış N11.com / Trendyol.com
– WhatsApp satış 0.543 351 0 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Left Menu Icon