Alman Enerji Santrali: Kraftwerk Leave a comment

📌 Kraftwerk müzik grubunun temeli 1969 yılında Düsseldorf’ta iki genç amatör müzisyen tarafından atıldı. Mimarlık okuyan Ralf Hütter ve Sanat Akademisi öğrencisi Florian Schneider-Esleben Organisation adlı bir müzik grubu kurdular. Yanlarına bir bas gitarist, bir davulcu ve bir de konga davulcusu katıp doğaçlama rock, biraz caz ve deneysel müzik yapmak üzere yola çıktılar. Krautrock olarak da kabul edilen bu müzik türü o yılların gözdesiydi.
.
Vasat bir başarının üstüne çıkamayan ilk albüm, grup için de aynı zamanda son albüm anlamına geliyordu. Hütter ve Schneider Organisation’dan ayrılıp 1970 yılında Kraftwerk isminde yeni bir müzik topluluğu kurdular. Önce iki kişiydiler, sonra dört oldular. Sonrasında formasyon günümüze kadar hep dört kişi kaldı.
.
Şekillenen Batı Almanya yeraltı sahnesinin bir süre sonra önemli bir parçası haline gelen Kraftwerk hedef olarak özellikle bir şeyi belirlemişti: En yeni ses cihazlarını ve synthesizer gibi enstrümanları kullanarak sentetik ve makine benzeri sesler geliştirip minimalist konseptler yaratmak.
.
“Alman Enerji Santrali: Kraftwerk”
.
🖊 Aykut Öger, kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 23. sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 23. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
https://arkaplansanat.com/product/7060/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon