Depreme Dayanıklı Yapı Üzerine… Leave a comment

📌Şehirlerin kurulması geçmişte, insan yaşamında hem ticari-kültürel bir hareketin devamı şeklinde gelişme gösterse de günümüze gelindiğinde şehirlerin kentlerin kuruldukları yerlerden başka bir yerlere taşınması olgusu aklımıza hiç gelmeyen bir düşünce tipi olmuştur. Deprem gerçeği bizlere şehirlerin kurulmuş olduğu arazilerin depremsel performans fonksiyonu açısından uyumsuz olduğu gerçeğini acı bir şekilde ortaya koymuştur. Atalarımızın kurduğu şehirlerin kendi yaşam tarzları ile uyumlu olmakla birlikte günümüz insan ve toplum tipi ile gelişen teknolojik gelişmelere uyum sağlamamaktadır.
.
Bu acı ders neticesinde, bazı şehirlerimiz için her ne kadar bugünlerde dile bile getirmek istemediğimiz halde, derin etkilenen kentlerin yer değiştirmesi veya diğer bazı kentlerin ise -ki bunlar nispeten depremden daha az etkilenenler olmak koşulu ile- büyüme göstereceği yönlerin planlanması açısından daha komplike ve detaylı çalışmalar yapılması gerçeğini ortaya koymuştur.
.
“Depreme Dayanıklı Yapı Üzerine”
.
İnşaat Mühendisi Zafer Ofluoğlu kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın “Deprem Özel” sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın “Deprem Özel Sayısına” aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
👉https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-24-sayi-deprem-ozel/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon