Umut Varsa Gelecek Vardır!.. Leave a comment

📌UMUT VARSA GELECEK VARDIR!
.
İskenderun’da, depremden tam 4,5 gün sonra kurtarma ekipleri enkaz altından 8 vatandaşımızı sağ çıkarttı. O esnada ilginç bir an yaşandı, ben de TV’den canlı izliyordum. Muhabirin yanına bir kurtarma görevlisi/gönüllüsü geldi. Gözlerinden yorgunluğu okunuyordu. Elinde enkazdan çıkmış, hırpalanmış bir kitap vardı. Kitabın ön kapağını açınca ilk sayfada bir yazı belirdi. Belli ki yazar okuruna bir not yazıp imzalamıştı. Şöyle diyordu: “Umut varsa gelecek vardır!”
.
Kurtarma görevlisi kitabı elinde sıkıca tutarak, “Tam umutlarımızı yitirdiğimizde bu söz bize umut oldu.”, dedi. Bu sözleri yaşadığımız felaketle ilişkilendirmemek mümkün değildi. Kitap 2,5 sene önce yazılmış, 1,5 sene önce de okuruna imzalanmıştı. Bunun üzerine ufak bir araştırma yaptım. Yazarın mütevazı web sitesini buldum. İletişim bilgileri arasında bir e-posta, bir telefon numarası, faal olmayan bir Facebook sayfası ve bir Google haritası vardı. Harita İskenderun’u gösterince yazarın o bölgede yaşadığı sonucunu çıkarttım. Yazarın zarar görmüş olma düşüncesi içimi kemiriyordu. Numarayı yayınevinin telefonu zannederek aradım.
.
Karşıma yazarın kendisi çıktı. Halini hatırını sorduğum için çok memnun oldu. An itibariyle Gaziantep’te bulunduğunu, sağlığının iyi olduğunu söyledi. İçim rahatladı. Üstteki hikâyeden bahsettim, depremzedenin elinde tuttuğu kitapta bulunan o umuda dair notunu konuştuk. Yazar, kitabı kime imzaladığını dahi biliyordu. “O kişinin eşi depremde yaşamını yitirdi.” deyince derin bir sessizlik oldu. Fazla uzatmadan müsaade istedim.
.
Dostlar, vaziyet çok vahim. Her şey ortada ama yaralarımızı dayanışma içerisinde sarmaya çalışalım. Ve en önemlisi geleceğe dair umutlarımızı kaybetmeyelim. Onlara sıkıca tutunalım, çünkü…
.
UMUT VARSA GELECEK VARDIR!
.
Aykut Öger kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın “Deprem Özel” sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın “Deprem Özel Sayısına” aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…
https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-24-sayi-deprem-ozel/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon