Japon Çizgi Romanı Mangalar Leave a comment

📌Manga, Japonya’da çizgi roman ve animasyonun bütün mecralarıyla oluşturduğu alt kültüre verilen addır. Yine aynı zamanda, tüm dünyada Japon kökenli olan, basımı ve dağıtımı yapılan her türlü çizgi romana da manga denilmektedir. Japonya’da çizgi romanlara “komikku” da denilmiştir ve manga kelimesini modern anlamıyla ilk olarak Rakuten Kitazawa mahlasına sahip Kitazawa Yasuji kullanmıştır. Japonların ev, okul ve iş hayatlarının büyük bir bölümü sert bir saygı ve hiyerarşi anlayışı ile yönetilmektedir ve yalnızken yapılan bir etkinlik olan manga okumak, Japonlara günlük formaliteleri geride bırakıp, aklın ve duyguların çok daha özgür dünyasını hayal ederek de olsa tecrübe etme şansı vermektedir.
.
“Japon Çizgi Romanı Mangalar”
.
🖊 Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Dr. İsmail Taşar kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 25. sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 25. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-25-sayisi/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon