Türkiye’de Sinemanın İlk Parlayışı: Mısır Filmleri Leave a comment

📌 Sinema, hakikaten sihirli, cezbedici bir hayâl – mekân – insan kurgusudur. Kendinizi, hakikatin dünyasından hayallerin dünyasına geçen bir salonda bulursunuz. Her şeyin beyaz perdeye yansıyan topu topu birkaç saatlik düzmeceden ibaret olduğunu bile bile salondaki o koltuklarda yer almanın keyfine koşarsınız. Sinema, üzerine ücret ödeyerek gönüllü kandırılmanın bir numaralı mekânıdır.
.
Osmanlı Devleti’nin son yıllarında bilhassa Avrupalıların İstanbul, İskenderiye, İzmir gibi çeşitli şehirlerde film gösterilerini başlangıçta kahvehane ve benzeri yerlerde ücret mukabili yaptıklarını biliyoruz. Bunlar, halkı hayrete düşüren ama sadece birkaç dakika süren sessiz film gösterileri. Sesli filmlerin ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye’de çekilen, Türk, Mısır, Yunanistan müşterek yapımı olan “Istanbul Sokakları” 1931’de, “Aysel Bataklı Damın Kızı” 1934’de sinemalarda gösterilmiştir.
.
“Türkiye’de Sinemanın İlk Parlayışı: Mısır Filmleri”. Dr. Murat Özyıldırım kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 25. sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 25. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-25-sayisi/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon