Adana 68 Kuşağının Efsane Grubu Mavi Gölgeler Leave a comment

📌 Eskiler alıyorum
Alıp yıldız yapıyorum
Musiki ruhun gıdasıdır
Musikiye bayılıyorum
Şiir yazıyorum
Şiir yazıp eskiler alıyorum
Eskiler verip musikiler alıyorum, diyerek ruha gıda olan musikiyi şiire üstün tutmuştur Orhan Veli…
.
Müzisyen bir babanın oğlu olarak büyüyen Orhan Veli şair olmasaydı belki de müzisyen olurdu, kim bilir? Onun şiirlerinde hissedilen güçlü ahenk babasından aldığı müzik duygusunun etkisiyle ilgilidir. Şiirlerinde pek çok türküye atıflar yaptığı gibi klasik müziğe de değinir. “Edith Almera” adlı şiirinde bir Çigan orkestrasının kemancısını dile getiren şair, “Bir Şehri Bırakmak” şiirinde de Schumann ve Brahms’a gönderme yapar. Arkadaş çevresinde sık sık türküler söyleyen Orhan Veli, Urumelihisarı’na oturup “İstanbul’un mermer taşları; başıma da konuyor, konuyor aman, martı kuşları” türküsünü söylerken; biz de 1961 yılında kurulan Mavi Gölgeler Grubu’nun üyesi Mimar Kamil Erginöz ile birlikte 60’lı yılların Adana’sına kapı aralığından bir bakalım, ne dersiniz?
.
“Adana 68 Kuşağının Efsane Grubu Mavi Gölgeler”. Emel Seçkin kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 26. sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 26. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
👉 https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-26-sayisi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Left Menu Icon