Anime Kavramı ve Tarihsel Gelişimi Leave a comment

📌 “ANİME KAVRAMI ve TARİHSEL GELİŞİMİ
.
Japon animasyon filmleri, Batılı örneklerinden farklıdır. Bu sebeple de farklı adlandırılırlar. Japon animasyonlarına genel olarak “Anime” denilmektedir. Japan ve animation kelimelerinin birleşimi olarak, “Japanimation” kelimesi de anime yerine kullanılabilmektedir. Animeler, küresel kültürden etkilenmişlerse de özellikle Japon kültüründen beslenerek özgün olmuşlardır. Bu özgünlüklerinin, Japon animasyon filmlerinin farklı adlandırılmasında rolü büyüktür. Animeler, yaşlı genç her yaştan insana hitap eder. Savaş, ölüm, aşk, uzak gelecek gibi konuları işler. Batıdaki animasyonların aksine Japonya için yapılmışlardır. Bu sebeple animeler Japon kültürünü yansıtır. Ayrıca izleyicilerin de Japon kültürünü bilmesini gerektirir. Japon animasyonları batılı animasyonlardan konuları, üslupları ve teknik yönleri bakımından farklılıklar içerir.
.
Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Dr. İsmail Taşar kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 27. sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 27. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
👉 https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-27-sayisi/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon