Yeni Adana Sadece Bir Gazete miydi? Leave a comment

105 yıl önceydi. Fransızlar Maraş, Antep ve Adana’yı işgal etmişlerdi. Yıldırım Orduları Komutanı Mustafa Kemal Paşa bu durumu kabullenemiyor Suriye yenilgisinden sonra karargâhını Adana’ya kurarak düşmanı burada durdurmanın hesaplarını yapıyordu. Cephede savaş sürmekteydi. Fakat savaş sadece cephede değil psikolojik olarak da geri planda yaşanmaktaydı. İşte tam bu sırada Ahmet Remzi Yüreğir, yanına Boğazlıyan Kaymakamı Avni Bey’i alarak “Adana” gazetesini çıkartır. Ve ilk manşetini atar. “Eşeğin Kuyruğu Halen Elimizdedir”. Bu manşet “İşgalci güçlerin geçici bir olgu olduğunu, vatan topraklarının yeniden özgürlüğüne kavuşacağını” vurgulayan bir göndermedir. Gazete yedinci gününde işgalci kuvvetler tarafından kapatılır.
.
…Sonuç olarak siyaset, kültür, sanat, spor, ekonomiyle birlikte kurtuluş ve kuruluşun tanığı olan, Kuvay-ı Milliye ruhunun haberleşme aracı, Türkiye’nin yaşayan en eski gazetesi kapanarak tarih oldu. Bu kadar belleği içerisinde barındıran, kuruluşun ve kurtuluşun tanığı olan Yeni Adana sadece bir gazete midir?
.
A.Niyazi Sertkalaycı kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 27. sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 27. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
👉https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-27-sayisi/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon