Hanri Benazus Vefat Etti… Leave a comment

“Atatürk’ün Adana Seyahatleri” yazı dizisiyle Arka Plan Sanat dergimize katkı sağlayan saygıdeğer büyüğümüz Hanri Benazus’u kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Merhuma rahmet sevenlerine baş sağlığı diliyoruz…
.
📌HANRİ BENAZUS
27 Mart 1930 tarihinde İzmir’de doğdu. 527 yıllık İzmirli bir ailenin çocuğudur. İzmir Atatürk Lisesi mezunudur. Maddi imkansızlıklar sebebiyle yüksek tahsilini tamamlayamamıştır.
.
Uzun yıllarını iş hayatı içinde geçirdikten sonra 1988 yılından itibaren emeklilik yaşamına geçmiştir.
Yıllarca Altay Spor Kulübü’nde yöneticilik ve başkanlık yapmıştır. Koyu bir Altay taraftarıdır.
.
Yaşamının en önemli anısı 1937 yılının 9 Ekim tarihinde Aydın’ın Ortaklar beldesinde Atatürk’le karşılaşması ve onun masasındaki leblebilerini yemesidir.
.
Fanatizm derecesinde bir Atatürk hayranı ve Atatürkçülük felsefesinin tutkunudur. Halen Türkiye’nin 5.000 adetle en büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyonuna sahiptir. Bu koleksiyondan 3.105 adet fotoğrafı, Çankaya Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde kurulmakta olan Atatürk Müzesi’ne hediye etmiştir.
.
Uzun yıllardır “İnsan”, “Yakın Tarihimiz”, “Atatürk” ve “Atatürkçülük” konusunda kitaplar yazmakta, konferanslar vermekte, sergiler açmaktadır. Halen bu etkinliklerini Türkiye içinde ve dışında birçok okul, Üniversite, dernekler kademesinde devam etmektedir. Şu ana kadar 102 adet kitabı yayınlanmıştır. (İleri Yayınları)

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon