Dijital İkiz, Kendini Yaratma Projesi… Leave a comment

📌 Dijital İkiz, Kendini Yaratma Projesi..
.
Kendi seçimlerimizi yapma özgürlüğümüz var mı? Yoksa teknik ortamın düzenlemesine tabi mi? Bugün, algoritmalarla birbirine bağlanan ticari ve politik operasyonlar öznelerimizi şekillendirmeye ve bize özgür seçim yanılsaması, vermeye devam ediyor. Ancak tüm seçimler bir sistem tarafından kontrol ediliyor ve her hareketimiz tamamen bu algoritmik sistem tarafından kısıtlanıyor. Algoritmalarla sürekli pekiştirilen “yankı odası” dışında kaçılacak bir “dışarı” yok.
.
Filozof Byung-ChulHAN’ın bahsettiği “Ötekinin Yok Oluşu” savında, dijital çağda, varsayılanların dışında algoritmaların tanımladığı “iyi narsist özne” nin dışında hiçbir dış alan yoktur. Artık tamamen dijital teknolojiyle çevrelenmiş bir çağda yaşıyoruz. Her yerde bulunan teknolojiyle bütünleşiyor, iç içe geçiyor ve harmanlanıyor. Sürekli dönüşen hibrit bir yaşamın, canlıları haline geliyoruz.
.
1990’ların başında Donna Haraway, insan-merkezciliğin homojen varsayımına meydan okumak için insan-makine melezi ‘Cyborg’u önermişti. Günümüzde artık radikal değil, günlük normal bir durum olan ‘biz=algoritma=makine=hesaplama’ durumu söz konusudur.
.
Dr. Handan Tunç kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 28. sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 28. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
👉 Arka Plan Sanat satış noktaları;
– Adana/Mersin Groseri
– Adana Gar Kiosk Büfe
– WhatsApp satış 0543 351 01 12

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon