İlelebet Payidar… Leave a comment

📌 İlelebet Payidar…
.
Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş ve uygar bir ülke olması için bilim, eğitim, hukuk, ekonomi, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat, spor gibi birçok alanda atılımlar başlatılır. 1926’da Türk Medeni Kanunu kabul edilir, 1934’te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilir. Devrim niteliğindeki bu kanunlarla Türk kadını insan hakları anlamında en temel haklarına ve özgürlüğüne kavuşur. Laik cumhuriyetin çağdaş ve özgür ortamında kadınlar, kendi gelecekleri ve toplum yararı için her alanda sorumluluk ve görev almaya başlarlar. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren artık kadınlar, okullarda, resmi dairelerde, fabrikalarda, hastanelerde yerini alır. İlk kadın sporcularımız spor salonlarında yetişmeye başlar ve uluslararası yarışmalara katılır.
.
Türkiye’nin ilk kadın voleybol takımı 1927’de Fenerbahçe Spor Kulübü’nde kurulur. Sabiha Rıfat Gürayman, Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımına girer ve kaptanlık yaptığı takım birçok resmi maçta galibiyet alır, ancak takım rakip bulamaması nedeniyle kapanmak zorunda kalır.
.
Avukat Figen Günay Kılıç kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 28. sayısında sizler için fotoğraflayıp yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 28. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
👉 https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-28-sayisi/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon