Yaşar Kemal Efsanesine Kaynaklık Eden Adana’nın Arka Planı Üzerine Denemeler.. Leave a comment

Adana, önemli bir yerleşim merkezi olarak binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Coğrafi konumu, tarıma elverişli sulak ve verimli arazileriyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tarihsel geçmişini yansıtan bulguları canlı veya kalıntı halinde günümüzde de görmek mümkündür.
.
Adana’nın, daha genel bir çerçevede Çukurova’nın bereketi Cumhuriyet’in aydınlığıyla birleşince, özellikle de 1930 ile 1940’lı yıllarda sadece bölgeyi değil tüm ülkeyi içine alan bir kültür, sanat ve edebiyat ortamı kendiliğinden ortaya çıkar.
.
Çukurova’da Memleket, Kırkpınar, Halkevi Dergileri Görüşler ve Çukurova, Toprak, Kalem, Şölen, Çıra, Başak ve daha nice değerler gün yüzüne çıkmaya başlar. Vesselam Adana’da yaşayan ve görev yapan birçok önemli isim Adana’nın kültür, sanat ve edebiyat kervanına su taşımaktadır. Yeni Adana, Türk Sözü ve Bugün gibi gazeteler ise gündelik hayatın gelgitleri arasında görevlerini yapmanın gururu içindedirler.
.
.
🖊 Ahmet Karataş kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 29. sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 29. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
👉 https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-29-sayi/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon