Gülek Kalesi… Leave a comment

Gülek Kalesi, Akdeniz ve Ortadoğu’yu İç Anadolu’ya bağlayan en önemli geçit olan Gülek Boğazını kontrol etmek amacıyla yapılmış bir kaledir. Anadolu’dan güneye ve güneyden Anadolu’ya gerçekleştirilen akın, savaş ve istilalarda tüm komutanlar Gülek Boğazı’nı denetim altına almayı çok önemsemiş ve burayı elinde tutanlar savaşlarda büyük avantaj elde etmişlerdir. Kilikyalılar, Asurlular, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Haçlılar ve Osmanlı Devleti bu geçidi elinde tutmak için büyük kaynak ve gayret sarf etmiştir. Osmanlı’ya isyan eden Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın orduları burayı ele geçirince Kütahya’ya kadar ilerlemeleri zor olmamıştır. Osmanlı döneminde Adana ilinin önemli kaynaklarından birisi Gülek Boğazı’ndan geçenlerden alınan vergidir. Yine Hac kafilelerinin geçiş güzergâhı üzerinde olması nedeniyle Osmanlı İmparatorluğu buraya büyük önem vermiştir. Milli Mücadele döneminde de büyük rol oynayan Gülek Boğazını tutan Kuvayi Milliye Birlikleri işgalci Fransızların iç Anadolu’ya geçmesini engellemiş ve Karboğazı Savaşı’nda onları yenilgiye uğratmıştır.
.
Seyahat yazarı ve şair Dursun Özden kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 29. sayısında sizler için fotoğraflayıp yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın 29. sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
.
👉 https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-29-sayi/

Bir yanıt yazın

Left Menu Icon