Bir Soul Efsanesinin Son Islığı Leave a comment

Otis Redding, bundan tam 55 yıl önce, iki ayrı stüdyo seansı sonucunda “Sitting On The Dock Of The Bay” adlı şarkıyı kaydetmişti. Ancak bir şeyler eksikti. Steve Cropper’la birlikte, beraber besteledikleri bu şarkıya son şeklini vermek için uğraşsalar da o eksiği bulamıyorlardı.
Steve, şarkının son bölümünü vokal gelecek şekilde hazırlamış, Otis’in ilham perilerinin gelmesini bekliyordu. Ne yazık ki ilham perilerinin Otis’e uğramaya hiç niyetleri yoktu! Ne Kasım’daki birinci ne de Aralık’taki ikinci seansta bir gelişme olmamıştı. Kılavuz olsun diye bir ıslıkla geçiştirmişti Otis o bölümü, nasılsa bir şeyler bulurum diye.
Otis Redding, işte bu ıslığı çaldıktan sadece üç gün sonra bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Öldüğünde henüz 26 yaşındaydı…
.
Aykut Öger ‘in yazdığı “Otis Redding: Bir Soul Efsanesinin Son Islığı”, kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın 17. sayısında.
.
Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’a web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Left Menu Icon