Bir Mimarın Gözünden Büyük Maraş Depremi Leave a comment

📌Bölgede 13 yıldır serbest mimarlık hizmeti veren bir mimar olarak depremin ilk saatlerinden itibaren sahada bizzat bulundum. Depremin 39.gününde bu yazıyı yazarken dahi artçı sarsıntılar devam ediyor. Bu süreçte Maraş merkez, Afşin ve Elbistan ilçelerinde yıkılan ve hasar alan binaları fotoğrafladım ve sebepleri üzerine teknik notlar aldım. Bu notların deprem bölgelerinde yapılacak yapılar için ve büyük çoğunluğu apartmanlarda yaşayan insanımız için de faydası olacağını umuyorum.
.
Deprem bölgelerinde konutların alt katında bulunan dükkânlar çok büyük sorunlara yol açmıştır. Kısa kolon etkisi oluşturduğu için deprem bölgelerinde asma kat dükkân yapımı kesinlikle yasaklanmalıdır. Zemin kat dükkân yükseklikleri 3.50 metreyi geçmemelidir. Ayrıca bu dükkânların tüm tadilatları belediye onayına tabi olmalıdır. Tadilat sonrası kontrolleri yetkin teknik personeller yapmalıdır. Çevresindeki binalar yıkılmazken fotoğraftaki apartman yıkılmıştır. Apartman sakinleri alt kattaki kafenin kolon kestiğini iddia etmekteler. Bu apartmanda 50 kişi hayatını kaybetti.
.
“Bir Mimarın Gözünden Büyük Maraş Depremi”
.
K.Maraş’tan Mimar Harun Karabulut kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın “Deprem Özel” sayısında sizler için fotoğraflayıp yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’a www.arkaplansanat.com web sitemiz ile aşağıdaki satış noktalarından ulaşabilirsiniz.
.
👉 https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-24-sayi-deprem-ozel/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Left Menu Icon