ATO’dan Deprem Sonrası Değerlendirmesi… Leave a comment

Adana’da yıkım ve can kaybı her ne kadar diğer şehirlerdeki kadar ağır olmadıysa da Adana deprem bölgesiyle çok yoğun ticari ilişkileri olan bir il. Yaşanan felaket sorasında deprem bölgesindeki tüm illerle ticaret durma noktasına geldi. Alacaklar, çekler, senetler tahsil edilemez durumda. Bu da ticarette nakit akış zincirinin kırılması anlamına geliyor ki bu da Adana’daki firmalarımızın ciddi krizler yaşayacağı, iflasların olabileceği endişesini yaratıyor. Bunu ortadan kaldırabilmek adına devletimizce firmalarımıza nefes aldıracak birtakım kolaylıklar sağlanmalı. Firmalarımıza; SGK prim desteği verilmeli ya da bir süre devlet tarafından karşılamalı, faizsiz veya çok düşük faiz ile KGF destekli kredi imkânı sağlanmalı, işletmelerin mevcut kredi borçları ötelenmeli, zarar görmüş işletmelere özel destek paketleri ile destek sağlanmalı, bölgeye özel KDV istisnası ve vergi borçlarında öteleme sağlanmalı.
.
Son olarak belirtmek isterim ki Adana gerçekten büyük ve güçlü bir il. Bu sorunları en kısa zamanda aşıp; deprem bölgesindeki diğer illerin yeniden yapılanmasında öncü rolü üstleneceğine gönülden inanıyorum..
.
Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın arşivlik çalışması “Zamanın Durduğu An” deprem özel sayısında sizler için yazdı…
https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-24-sayi-deprem-ozel/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Left Menu Icon