Depremler Önceden Kestirilir mi? Leave a comment

“Depremler önceden kestirilemez” görüşü bilim dünyasında kabul edilen bir görüş değildir. Önceleri deprem nasıl, neden oluyor, nerelerde oluyor bilinmiyordu. Hızla gelişen teknolojiye paralel olarak icat edilen elektronik ve bilgisayar donanımlı jeofizik-jeodezik cihazlar ile artık deprem olgusu çözülür hale geldi. Bu sayede depremin nasıl, neden, niçin nerelerde meydana geldiği ve geleceği sorularına net cevap verilebiliyor. Herhangi bir yerde meydana gelen büyük bir depremin tahmin edilmeyişinin nedeni, bilimin deprem tahminine ilişkin başarısızlığına veya yeteneksizliğine dair hiçbir kanıt gösterilemez. Nedeni ise ya hiçbir çalışma yapılmamıştır ya da eksik bırakılan çalışma veya yarı yolda kesilen araştırmalardır.
.
Bugün gelinen nokta ise deprem olgusunun artık çözüldüğüdür. Bilimsel araştırmaların günümüzde vardığı sonuç depremin sır olmaktan çıkarak tüm boyutlarını ayrıntılı olarak belirlediğidir.
.
Jeofizik Mühendisi Melih Baki kültür, sanat, gezi rehberiniz Arka Plan Sanat’ın arşivlik çalışması “Zamanın Durduğu An” deprem özel sayısında sizler için yazdı…
.
📰 Dijitalleşen dünyamızda dijitale bulaşmadan sadece dokunarak okuyabildiğiniz yayın organımız Arka Plan Sanat’ın “Deprem Özel” sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://arkaplansanat.com/product/arka-plan-sanat-24-sayi-deprem-ozel/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Left Menu Icon